Týden 25. 10. – 31. 10. 2021
O čem bylo nejvíce slyšet
 
Povolební dění
V aktuálním mezidobí, kdy se vyjednává o sestavení nové vlády, přinesla řada podcastů komentáře k povolebnímu uspořádání. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v podcastu Ptám se já například uvedl, že ho nebaví neustálé zpochybňování toho, zda jsou Piráti spolehliví a zda chtějí být ve vládě. Podle komentátorů podcastu Kecy & politika pak Babišova vláda už nyní funguje de facto jako opozice. Premiér Andrej Babiš v Interview Martina Kováře označil vznikající koaliční vládu za „pětislepenec“. Zároveň odsoudil názor koalic, podle kterých by ve vedení Sněmovny neměl být zástupce SPD. Babiš zdůraznil, že představitelé Spolu a PirSTANu nemohou ignorovat, že SPD volilo přibližně půl milionu lidí.
Podcasty
01/ Bývalý prezident Václav Klaus v Prostoru X prohlásil, že nenávidí koalici PirSTAN. Varoval například, že pokud zástupce Pirátů získá post ministra zahraničí, dojde k rozvrácení vztahů s půlkou světa. Piráti podle něj navíc prosazují změny k horšímu, a ačkoliv by nějaké pozitivní změny mohly vzejít z ODS, předseda strany Fiala podle Klause takové snahy zaráží. V rozhovoru pak hovořil také o zdravotním stavu prezidenta a o současné inflaci.
02/ Většinu času nové vládě alespoň v prvních dvou letech zabere deagrofertizace země a na ostatní agendu nezbude moc času. Uvedl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza v podcastu Welcome the Future. Vznikající politickou elitou by pak podle něj mohli být Starostové, kteří ale bohužel nemají ambice jít do celostátní politiky.
03/ Minoritní akcionář ČEZ a expert na energetiku Michal Šnobr je přesvědčený, že hlavní hráči na energetickém trhu a někteří politici věděli o brzkém ukončení činnosti Bohemia Energy již před volbami. Tehdy ale situaci nechtěli řešit, protože zvlášť vládním stranám by to mohlo uškodit. V podcastu Kapitola Šnobr rovněž upozornil, že Bohemia Energy nyní velmi výhodně prodává energii, která jí ještě zbyla. Ze situace tak firma rozhodně nevychází jako poražená.
04/ O proměně srovnávače cen Heureka v online tržiště mluvil v CzechCrunch Podcastu výkonný ředitel společnosti Tomáš Braverman. Ambicí Heureky je nyní vytvořit marketplace napříč devíti zeměmi, ve kterých společnost působí. Síla českých hráčů na poli e-commerce je podle Bravermana tak významná, že pokud by se na lokální trh rozhodl přijít například Amazon, nemusel by vůbec uspět.
Výroky týdne
 
Tomáš Prouza
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

„Evropská politika je velmi složitá a Andrej Babiš nebyl nikdy schopen ji pochopit. Nebyl schopen pochopit ty nuance. Sice teď bojoval za změnu systému obchodování s povolenkami, ale doteď nerozumí, co to vůbec je a jak to funguje. Jediné čemu rozumí je, kolik to stojí chemičky Agrofertu. A to je bohužel to, co definovalo české fungování v Evropě. Pořád to byla optika finančních výkazů Agrofertu a toho, kde ušetřit nebo získat peníze navíc,“ zhodnotil Prouza v podcastu Welcome the Future fungování Babišovy vlády na úrovni Evropské unie. 
Václav Klaus
Bývalý český prezident
„Vypadá to, že ODS bude mít pět členů vlády a Piráti tři. To je historicky geniální výsledek, kterého žádná strana ještě nikdy nedosáhla. Takže proto mám strach, že Piráti budou prosazovat věci, které si česká společnost vůbec nepřála,“ upozornil Klaus v Prostoru X na nepoměr v rozdělení ministerských křesel, pokud se vezme v úvahu fakt, že ODS bude mít ve Sněmovně 34 poslanců a Piráti pouze čtyři.
Michal Šnobr
Minoritní akcionář ČEZ a expert na energetiku
„Není žádným tajemstvím, že těsně před volbami ti největší obchodníci: ČEZ, E.ON a další, zastavili přijímání nových klientů, takže už museli mít informaci o tom, že reálný konec Bohemia Energy se blíží. Upravili ceníky… Nepochybuju, že klíčoví hráči včetně klíčových politiků tohle věděli dopředu,“ komentoval Šnobr v Kapitole okolnosti konce dodavatele Bohemia Energy.
Andrej Babiš
Premiér České republiky
„Všechna média ze zahraničí, od amerických, britských, německých, šla proti mně, protože se jim nehodím do krámu v Evropě. Já říkám věci tak, jak je říkám. Bojuju za české zájmy. Nejsem nějaká loutka cizích mocností, jako byli moji předchůdci,“ obhajoval se Babiš v Interview Martina Kováře proti nařčením, která vzešla z kauzy Pandora Papers. 
Alexander Bruna
Spolumajitel agentury Ydeal
„Data nám říkají, že voliči nejsou moc zorientovaní v tom, jak vypadá aktuální politická situace a nedokáží přemýšlet, jaká by ta situace mohla být… Spousta lidí neví, kdo je ve vládě. Neví, kdo je v parlamentu. Lidi jsou dneska strašně přehlcení daty a médii,“ komentoval přehled Čechů o politickém dění Alexander Bruna v podcastu Jedno procento Miloše Čermáka.
Co ještě stojí za pozornost
01/  PoliTalk: Důležité je teď ochránit neočkované lidi starší 60 let, uvedl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, podle kterého by mohla pro tuto skupinu obyvatel platit určitá omezení.

02/  Alexander Bruna, spolumajitel agentury Ydeal, která se podílela na volební kampani koalice Spolu, v podcastu Jedno procento Miloše Čermáka prozradil, kdo je podle něj "Markem Prchalem" strany ODS.

03/ E15 Cast: Předseda České asociace esportu Lukáš Pleskot věří, že esport může dorůst do rozměrů mnohem větších než je třeba sport.

04/  Pokud levice nebude mít v budoucnu zastoupení v parlamentu, bude podle zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie Patrika Eichlera transformace, kterou společnost aktuálně prochází, dost nesnesitelná. Uvedl to v podcastu Vinohradská 12.

05/  Syn někdejšího premiéra a ředitel Nadačního fondu Kapka naděje Jan Fischer ml. označil v podcastu Slyšíme se? za problém prezidentské kampaně svého otce to, že byla spuštěna příliš brzy a Jan Fischer starší se tak dříve tematicky vyčerpal.
Z DOSLECHU vám přináší
Partneři
Newsletter zpracovává společnost HI-LIGHTS s. r. o.

Our mailing address is:
office@hi-lights.cz

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.